Премијерни концерт -Ј. К. Бах, Л. Моцарт, В. А. Моцарт, А. Шилклопер
Програм
Солиста: Ана Станковић (алпски рог)
Диригент: Матија Матијевић
Ј. К. Бах: Увертира „Сципионово помуиловање“, оп.18, бр.1
Л. Моцарт: Пасторела за алпски рог и гудачки оркестар
В. А. Моцарт: Симфонија бр. 25, К 183, г-мол
- Allegro con brio
- Andante
- Menuetto
- Allegro
А. Шилклопер: Алпска скица
Оркестар припрема Зоран Станисављевић
Ана Станковић

Матија Матијевић

Ана Станковић
Ана Станковић је интернационални уметник алпске хорне и хорне.
Живи у Шварцвалду, Немачка – Баден – Виртемберг. У свом родном граду Београду након завршене Музичке гимназије Мокрањац, успешно завршава студије хорне на Факултету Музичке уметности у класи Проф. Милана Радића, а паралелно завршава и основне и постдипломске студије хорне као ДААД стипендиста на Универзитету „Bodnesee“/ Високој школи за музику у Тросингену, Немачка у класи Проф. Франциса Орвала и Проф. Michaela Höltzla, оснивача или „оца“ Немачке хорнистичке школе.
Победница је многих националних и међународних такмичења, а такође је стипендиста реномиране међународне уметничке школе „Interlochen“- САД. Усавршавала се у многобројним међународним омладинским оркестрима, као и на мајсторским курсевима међу којима су: Hermann Baumann, Froydis Ree Wekre, Thomas Müller, Herman Jeurissen, Christian Lampert, Norbert Sterz, Wolfgang Gaag, Randall Faust, Lowell Shaw, Ferenc Tarjani који су обогатили њено музичко образовање.
Сарађивала је између осталог са оркестрима у Берлину и Бајројту, „Ensemble de Cor“ у Луксембургу, солисти „DI Perugia“ у Италији, затим са Камератом у Тубингену, Констанци и Базелу, „Calamus Ensemble“, Европском Филхармонијом, „Südwestdeutschen Philharmonie“ у Констанци, Сüддеутсцхе Камератом,“Süddeutsche Kameratom“, НДР „Elbphilharmonie“ у Хамбургу, „KlangVerwaltung“ у Минхену, Камератом у Салзбургу.Гостовала је на међународним фестивалима у Немачкој, Швјацарској, Аустријии, Италији, Великој Британији, Шпанији, Француској, САД, Луксембургу, Белгији, Холандији, итд. Међју њима су: „Kultur im Kloster Alpirsbach“, „Münstermusik Konstanz“, „Internationalen Festspielen Baden-Württemberg“, „Internationaler Dies Organorum Belgrad“, „dem Brigachtaler Kulturherbst“ , „Konzertreihe Sommerkonzerte in Rottweiler Kirchen“, „SommerNacht Villingen“, „Konzertreihe Psallite“, „Schweizer Nationalfeiertag Kanton Schaffhausen“, „Höri Musiktage Bodensee“, „28. Baden-Württembergische Kinder&Jugend Literaturtage 2023 Singen“, „Hamburger Kultursommer“, „Salzburger Festspiele“, „Chiemsee Herreninsel Festspiele“. Упоредо, поред богате концертне активности изузетно је тражени стручњак и на педагшској и диригентској сцени лимених дувача као и дувачких оркестара и сцени алпских хорни у Немачкој и Швајцарској.
Почетком 2020. је Ана Станковић први пут се представила до тада још непознату алпску хорну у северној Ирској у Белфасту на „Queens“ Универзитетy, где је била гостујући доцент и солиста. Године 2021. и 2022. двострука је добитница престижне награде за свој рад коју додељује Министарство Културе Баден – Виртемберг , а 2022. такође је добила престижну награду за свој допринос у култури републике Немачке од „Deutsche Musikrat“.
Од 2023 је ангажована као Доцент за алпски рог у новоотвореном државном „Musikzentrum Baden-Virtemberg“ у Штутгарту. Ова свестрана уметница поседује опсежан репертоар различитих стилова традиционалног и модерног жанра заалпску хорну. Она представља алпску хорну у разноврсним жанровима кроз неочекивано мекан и деликатан, али истовремено и невероватно моћан и снажан звук. Посвећена је развоју нове функционалности алпске хорне. Воли да се игра и експериментше са акустиком у датом простору.
Матија Матијевић
Прве музичке кораке Матија Матијевић започиње у родном Загребу, настављајући школовање у Нишу, завршивши паралелно са Средњом музичком школом и Гимназију „Бора Станковић“.Започете студије виолине наставља и завршава на загребачкој Музичкој академији, паралелно учећи код великог руског виолинисте Јурија Корчинског.
Након 2005. следи одлазак за Беч на даље усавршавање, где као вођа секунди у Про Арте оркестру почиње да се интересује за дириговање али и потврђујући свестраност, студира економију и јапанологију (Беч), а касније и менаџмент у култури и медијима (Хамбург). У наредним годинама ради са диригентима попут Фабиа Луисиа, Бертранда де Билија, Михаела Гутлера, Конрада Леитнера, Марка Стрингера и Уроша Лајовица код кога је често и похађао семинаре. Три године проводи као виолиниста оркестра у Баден-у код Беча. У статусу слободног уметника наступа широм Аустрије и Немачке, на Далеком истоку са ансамблима попут Бечке Симфонијете, Бечког Камерног Оркестра и Филхармонијом Јустуса Франца.
Године 2012. постаје стални члан Фестивалског оркестра у Тиролу под диригентском палицом маестра Густава Куна, где након пет година добија позив да паралелно са оркестарским ангажманом буде и менаџер оркестра и музички асистент. Уз многобројне концерте, све опере Вагнера, Моцарта, Росинија , Вердија и многих праизведби, Матија Матијевић стаје 2017. за пулт оркестра у Ерлу и добија снажну подршку маестра Куна у развоју диригентске каријере.
Асистира на операма попут Виљема Тела, Парсифала и Ермионе и користи сва доступна знања и контакте, и како би велико оркестарско искуство искористио као одличну базу за дириговање. Следе наступи са Јустусом Францом, где ради здравственог стања маестра добија прилику да као диригент припрема оркестар и то ни више ни мање него на чувеном Шлезвих-Холштајн Фестивалу.
Матија Матијевић је 2020-21 музички координатор и асистент маестру Куну на његовој Академији Монтеграл (Лука, Тоскана). У сезони 2022/23 постаје директор Државног оркестра у Детмолду а већ идуће сезоне му је поверена функција уметничког директора Бранденбуршког Театра, да као искусан уметник и менаџер, унапреди пословање и модернизује пословање. Ту функцију обнаша са успехом и као једини странац у 129 немачких национаналних, државних и комуналних оркестара/театара.
Специфичан приступ тумачења нотног текста и особени приступ рада са оркестром стварају нишу деловања и последње две године добија прилику диригирати у Немачкој (Есен, Дизелдорф, Бранденбург), румунском Питешти, бугарском Пловдиву и у јесен 2024. по први пута са Нишким Симфонијским оркестром у којем је почео своје професионалне кораке. Припрема концерте са савременим композицијама свог пријатеља и колеге, соло-челисте Националног оркестра Регенсбург и изузетно перспективног композитора Томаша Сквереша, као и наступе у Италији и Немачкој.
Осим тога ради као слободни диригент, самостални уметнички саветник и учествује у раду жирија такмичења и аудиција инструменталиста и певача.
Након одличне сарадње са оркестром на премијери, представља се још једном нишкој публици и рашчитава партитуре врло пажљиво осмишљеног програма.