Нишки симфонијски оркестар

Премијерни концерт

28. новембар 2024. године, 20 часова, сала Нишког симфонијског оркестра

Програм

Диригент: Иван Јосип Скендер
Солиста: Катарина Крпан (клавир)

М. Мусоргски: Ноћ на голом брду

А. Скрјабин: Концерт за клавир и оркестар оп. 20, фис-мол

  • Allegro
  • Andante
  • Allegro moderato

С. Прокофјев: Симфонија бр. 1 (Класична), оп. 25, Д-дур

  • Allegro
  • Larghetto
  • Gavotta
  • Molto vivace

Иван Јосип Скендер

Фото: Матеј Гргић

Катарина Крпан (клавир)

Иван Јосип Скендер

Свестрани музичар Иван Јосип Скендер рођен је у Вараждину 1981. године. Након матуре 1997. године уписао је студије композиције на Музичкој академији у Загребу, у класи проф. Жељка Бркановића као најмлађи студент композиције у историји Академије. Године 1999. уписао је паралелно студије дириговања у класи проф. Вјекослава Шутеја. Усавршавао се на семинарима и радионицама из дириговања (Klaus Arp, Bertrand de Billy, Zubin Mehta и др.) и композиције (Michael Jarell, Joszef Soproni). Добитник је Ректорове награде за композицију „Heads and Тails“. Од 2010. до 2012. похађао је двогодишње постдипломске студије оркестарског дириговања у Бечу у класи проф. Уроша Лајовица.

Композиције су му извођене у готово свим земљама западне и средње Европе, у САД, Канади и Мексику. Био је први композитор – представник Хрватске на европском мултимедијском фестивалз MusMA (Music Masters on Air) 2012. Лауреат је стипендије „Rudolf i Margita Matz“ за младе композиторе.  У његовом широком и свестраном опусу налази се око 120 композиција за солисте, камерне ансамбле, оркестре, хорове, музика за позоришне представе, мјузикл, опера „Шума Стриборова“ (са својих 27 извођења надалеко најизвођенија савремена хрватска опера). Такође, бави ce редакцијом нотних издања и аранжирањем.

Као диригент сарађивао је са бројним хрватским и страним ансамблима (Симфонијски оркестар аустријске радиотелевизије, Canadian Sinfonietta, оперски ансамбл и оркестар Staatsheatera у Braunschweigu, Хрватски барокни ансамбл, Загребачка филхармонија, Вараждински камерни оркестар, ансамбл Националне Опере и Балета Тирана, Дубровачки симфонијски оркестар, Карловачки камерни оркестар, Загребачки оркестар младих, Хор и оркестар ХРТ, Црногорски симфонијски оркестар, Симфонијски оркестар Бољшој фестивала, Академски збор Базилике Срца Исусова у Загребу Палма).

Академски хор Палма је под његовим вођством освојио бројне награде у Хрватској и иностранству. Чланови ансамбла за савремену музику „Cantus“ изабрали су га 2012. за сталног диригента ансамбла. У свом диригентском раду нарочито је посвећен праизведбама и изведбама савремених композитора, са нагласком на хрватске композиторе. Као диригент је изводио или произвео неколико стотина композиција хрватских савремених композитора, са готово свим ансамблима у Републици Хрватској, а неке од изведби су издате и на носачима звука.

Добитник је низа награда и признања за свој рад, од којих се истичу награда Свеучилишних професора и осталих научника у Загребу 2013., награда „Стјепан Шулек“ за 2017. годину за композицију “ Phantasmagoria“ и награда „Милка Трнина“ Хрватског друштва глазбених умјетника за 2023. за диригентско управљање опером „Lennon“ Иве Јосиповића.

Од 2005. до 2014. запослен је у Опери Хрватскога народног казалишта у Загребу на месту управника хора те учествује у свим оперским продукцијама као управник хора, асистент или диригент. Године 2009. постао је асистент проф. Уроша Лајовица на Музичкој академији у Загребу. Вршио је дужност уметничког руководиоца Опере ХНК у Загребу за оперску сезону 2013/2014. Од сезоне 2014/2015. до сезоне 2019/2020. запослен је на функцији диригента Опере ХНК у Загребу.

Стално је запослен на Музичкој академији у Загребу као доцент на одсеку за дириговање, као и на певачком одсеку. Од 2019. члан је уметничког савета Музичког Биенала Загреб, а 2024. је именован потпредседником Хрватског друштва композитора.  Један је од тројице уметничких директора Музичког биенала Загреб за издања 2025. и 2027. (уз колеге Т. Оливера и D. B. Vinczea).  Од 2024. је придружени члан Хрватске академије знаности и уметности.

Катарина Крпан (клавир)

Катарина Крпан дипломирала је и магистрирала на Музичкој академији у Загребу у класи проф. Владимира Крпана, а усавршавала се и магистрирала на ,,Conservatoire de Musique” (Lausanne, Швајцарска) под вођством проф. Jean-Françoisa Antoniolija. Приредивши низ запажених рецитала, наступа уз симфонијске и камерне оркестре и вечери камерне музике, те је Катарина Крпан уврштена међу водеће хрватске концертне уметнике.

О њеном међународном угледу сведоче позиви реномираних фестивала, као и бројни концерти одржани у великим музичким центрима Европе, Северне и Јужне Америке, Аустралије, Африке и Азије. Поред наступа остварених уз пратњу Загребачких солиста, Загребачке филхармоније и Симфонијског оркестра ХРТ-а, наступала је и с бројним иностраним оркестрима (Cairo symphony orchestra, Уралска филхармонија, Orchestra Sinfonica di Sanremo, Национална филхармонија Украјине, Македонска филхармонија, Orchestra sinfonica de Rio de Janeiro, Нишки симфонијски оркестар, Софијска филхармонија, Perth Symphony Orchestra, Tirana Philharmonic Orchestra, Filarmonica Banatul Timișoara и др.).

На концертном подијуму наступала је под вођством најистакнутијих хрватских диригената, али је у домовини и свету такође сарађивала с иностраним диригентским угледницима. Завидан тонски архив Катарине Крпан садржи бројне студијске снимке остварене за најзначајније хрватске, швајцарске и италијанске радио-телевизијске куће, али и неколико компактних плоча реализованих за домаће и иностране дискографске етикете. Албуми Катарине Крпан добитници су више дискографских награда.

У досадашњој активности Катарина је уз интензивну уметничку каријеру у земљи и иностранству развила и ону педагошку, те показала изразит смисао за развој младих уметника, посебно посвећујући пажњу њиховом свеобухватном образовању. Студенти Катарине Крпан добитници су великог броја националних и међународних награда.

Нарочито је изражен њен уметнички интерес за музику 20. века, којој посвећује велику пажњу, посебно хрватском музичком стваралаштву. Катарина Крпан, наиме, велику пажњу поклања систематском унапређивању новије хрватске музичке литературе, па је с уверењем и компетентно произвела и студијски снимила заиста импресиван низ клавирских дела, које су јој – проткани правом уметничком нотом – подједнако често посвећивали и надарени почетници и доајени хрватских композитора (нпр. Милко Келемен, Берислав Шипуш, Младен Тарбук, Франо Ђуровић…)

Катарина Крпан једина је пијанисткиња у хрватској историји која је интегрално извела цели опус етида György Ligetija, Концерт за клавир и оркестар Samuel Barbera и многа дела светске савремене музичке литературе.

Уверење у нужност напредовања националног музичког стваралаштва преноси и на студенте, па је зато 2010. утемељила ХР ПРОЈЕКТ који окупља ученике музичких школа и студенте Музичких академија различитих катедри са циљем рада на делима хрватских аутора и њихова извођења на концертима широм земље и иностранства, а с истим циљем све више изграђује и сарадњу са Хрватском музичком омладином.

Награде које је досад стекла афирмишу вредност њених активности. То је „Ректорова награда из доба студија“, Награда „Хрватскога глазбеног завода“ (1992.), Награда „Иво Вуљевић Хрватске глазбене младежи“ (1992.), Награда „Клуба свеучилишних наставника“ (2001.), Награда „Mai Musical Festivala Mai Musical“ (Tergnier, 2003.), Награда „Ватрослав Лисински“ Хрватског друштва складатеља (2013.), Награда „Милка Трнина Хрватског друштва глазбених умјетника“ (2013.), Награда „Невен Фестивала Св. Марка“ (2014.) и Плакета Града Загреба (2014.).

Од године 1991. наступа у клавирском дуу с оцем Владимиром Крпаном и та је сарадња резултирала  великим бројем концертних наступа с програмима од клавира четвероручно и на два клавира, до наступа у разним формацијама те уз бројне оркестре, као и са 4 албума и једним ДВД издањем.

Од 2019. године делује у дуу с виолончелисткињом Катарином Кутнар. Дуо Кутнар/Крпан с једнаким је успехом прихваћен код публике и струке. Добитнице су дискографске награде Порин за најбољи албум класичне музике (Берислав Шипуш: Заједно) 2019. године, а за албум  Сањарење/Daydream 2022. године номиноване  су у свим категоријама класичне музике.

Катарина Крпан је редовни професесор у трајном звању на Музичкој академији Свеучилишта у Загребу и ауторка и водитељка изборног колегијума Савремена музика за клавир од академске године 2021./2022. у склопу кога су до данас студенти на концертима извели више од стотину дела композитора из Хрватске и света.

Низ година наступала је као гост професор на Академији ,,Steinway” у Верони (Италија). Професорка је летње пијанистичке школе Међународног културног центра “Хрватске глазбене младежи” у Грожњану.