Премијерни концерт - Л. ван Бетовен, Ј. Хајдн
Програм
Солиста: Михали Конивес-Тот (труба, Мађарска)
Диригент: Матија Матијевић ( Немачка)
Л. ван Бетовен: Увертира „Леонора бр. 3“ оп. 72
Ј. Хајдн: Концерт за трубу и оркестар Ес-дур
- Allegro
- Andante
- Allegro
Л. ван Бетовен: Симфонија бр. 6 „Пасторална“, оп. 68, Ф-дур
- Allegro ma non troppo
(Буђење радосних осећања при доласку у природу) - Andante molto mosso
(Призор на потоку) - Allegro – Скерцо
(Весела сеоска светковина) - Allegro
(Олуја) - Allegretto
(Песма пастира)
Матија Матијевић
(Немачка)
Михали Конивес-Тот
(труба, Мађарска)
Матија Матијевић ( Немачка)
Прве музичке кораке Матија Матијевић започиње у родном Загребу, настављајући школовање у Нишу, завршивши паралелно са Средњом музичком школом и Гимназију „Бора Станковић“.Започете студије виолине наставља и завршава на загребачкој Музичкој академији, паралелно учећи код великог виолинисте Јурија Корчинског.
Након 2005. следи одлазак за Беч на даље усавршавање, где као вођа секунди у Про Арте оркестру почиње да се интересује за дириговање али и интердисциплинарно шири видике и студира економију и јапанологију.
Током седам година ради са диригентима попут Фабиа Луисиа, Бертранда де Билија, Михаела Гутлера, Конрада Леитнера, Марка Стрингера и Уроша Лајовица код кога је често и похађао семинаре. Три године проводи као виолиниста оркестра у Баден-у код Беча. У статусу слободног уметника наступа на Далеком истоку и широм Европе са ансамблима попут Бечке Симфонијете, Бечког каморног оркестра и Националне филхармоније.
Године 2012. постаје стални члан Фестивалског оркестра у Тиролу ( четири пута годишње) под диригентском палицом маестра Густава Куна, где након пет година добија позив да паралелно са оркестарским ангажманом буде и менаџер оркестра и музички асистент. Уз многобројне концерте, све опере Вагнера, Моцарта, Росинија и Вердија. Матија Матијевић стаје 2017. За пултом оркестра у Ерлу у коме је радио и добија снажну подршку у уметничком, психолошком и организационом смислу како би се све више окретао дириговању.
Асистира на операма попут Виљема Теља, Парсифала и Ермионе и користи сва доступна знања да уметничка достигнућа и огромно оркестарско искуство валоризује и искористи као одличну базу за дириговање. Следе наступи са Јустусом Францом, где ради здравственог стања маестра добија прилику да као диригент припрема оркестар и то ни више ни мање него на чувеном Шелсфиг холштејн фестивалу.
Свој специфичан приступ оркестру и нотном тексту отвара му концерте у Немачкој (Есен, Дизелдорф, Бранденбург), румунском Питести, бугарском Пловдиву и сада премијерно у Србији, са Нишким Симфонијским оркестром у којем је почео своје професионалне кораке.
Такође, Матија Матијевић је 2020-21 музички координатор и асистент на Академији у Монтреалу, где започиње мастер Студије менаџмента у Хамбургу и у сезони 2022/23 постаје директор Државног оркестра у Детмолду.
Године 2023. је позван у Театар Бранденбург на место уметничког директора, као експерт за преструктурирање и менаџмент у култури, као једини странац на тој позицији од 129 професионалних државних и националних оркестара/театара у Немачкој. Паралелно ради консалтинг са уметницима, учествује у жирију код аудиција и диригује кад год је то могуће. Након Ниша има дириговања у Барију и Малфати као и у матичном театру.
Свој специфичан стил и приступ музици дугује свом необичном професионалном путу, свеобухватним и широким знањем и константним усавршавањем. Фасциниран је Вагнером и Бечком класиком.
Михали Конивес-Тот (труба, Мађарска)
Михали Конивес-Тот је почео да свира трубу 1999. године, а школовање је завршио 2015. године на Музичкој академији Франц Лист. Имао је тројицу најбољих професора: Роланда Бакоа, Калмана Ковача млађег и Јаноша Кирша.
Добитник је награда на многим такмичењима, као што су: Прва награда на међународном такмичењу трубача у Дебрецину 2011. године, прва награда и награда Артисјус за најбоље наручено дело, прва награда на Државном такмичењу трубача у Будимпешти 2013. године, друга награда на Прашком пролећном међународном такмичењу трубача 2016. године, друга награда на међународном такмичењу трубача 2018. године, награда за аудицију и награду за најбоље наручено дело.
У сезони 2018. добио је награду Јуниор Прима, као и награду за свирача сезоне 2017/2018 у Мађарској државној опери. Михал је постао члан Мађарске државне опере 2012. године док од 2016. носи звање првог трубача Мађарске државне опере.
Одржао је неколико мајсторских курсева у многим мађарским музичким школама, академијама и одсвирао много солистичких концерата широм Европе.
Свој први соло ЦД објавио је 2022. године.